חלום יום חורף

מאמר עיתון
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
כ"ג שבט התשל"ז, 11 בפבואר 1977
נושאים:
מפלגות - הליכוד, מערך. אישים - יצחק רבין

רשות הדיבור למקור: "אם נוריד את הליכוד מ-39 ל-33-35 (נציגים בכנסת)... בגין לא ימשיך יותר, ובלי בגין אין ליכוד. ואם הוא ילך... כי אז יש סיכוי לשינוי במפה המפלגתית".

אהה... קראתי – וכמעט קיבלתי דעה טובה על עצמי. כל כך הרבה תלוי ביהודי אחד? אם "הוא ילך", עשויה (כל) המפה המפלגתית להשתנות? ואני לא ידעתי, כי יש לי השפעה חזקה כזאת במחלקת המיפוי הממלכתית, אך האמת היא, כי מזמן כבר לא קראתי תצבורת כזו של הבלים.

ראשית, יהיה ליכוד "בלי בגין". ייתכן, כי השמות והגופים התערבבו במחשבתו של ראש הממשלה. אולי הוא חושב, כי בלי רבין, אין מערך. לא מן הנמנע, כי מפ"ם, הממשיכה לפרק את המערך תוך המשך קיומו, חיזקה בלבו את המחשבה של אני ואפסי עוד. אבל את רדידות חשיבתו הדמוקרטית אין מר רבין צריך להעביר עלי. לי אין ספק, כי הליכוד יוסיף להתקיים כגורם מרכזי בחיי האומה, בלעדי. אפילו אינני בטוח אם המערך לא ימשיך בקיומו בלעדי מר רבין.

שנית, במידה שידועים לי הדברים, אין בתוכניותיי הקרובות שום "הליכה" – זולת אל העם כדי לבקש את אמונו לעשות את הליכוד למפלגה הפרלמנטרית הראשונה שתיקרא, במקום המערך, להרכיב ממשלה בישראל. והעם יחליט במי לתת אמונו למעמד ותפקיד זה. את החלטתו נקבל ונכבד, כי זו דרכנו מאז חידשנו את עצמאותנו הלאומית – ותרמנו לאו דווקא מעט להחדרת ההכרה הדמוקרטית בציבור. ארבע השנים הקרובות תהיינה במלוא משמעות המושג, מכריעות לעתיד האומה, הן בשטח המדיני-ביטחוני והן בבניין המשק...