הזכות להגנה עצמית בדין הבינלאומי

ממשלה: ישיבת ממשלה
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
א' סיון התשמ"ב, 23 במאי 1982
מתוך:
מדברי ראש הממשלה הששי מנחם בגין זל בישיבות הממשלה. עורך גדעון סער.
נושאים:
מדיניות חוץ - או"ם, יחסי ישראל-או"ם, יחסי ישראל-ארה"ב. מדינות - ארה"ב, בריטניה. בטחון - הגנה עצמית

נוסף לכך, אני ויתרתי על הודעה מעין זו לפני שבועיים. היום אסור לוותר. רק לפני שבוע, המצרים פרסמו הודעה מעין זו. כל המדינות מפרסמות הודעות מעין אלה, לרבות ראש הכנסיה הקתולית, שהוא כידוע, המלך השולט במדינה הקרויה 'ואתיקן'. רק ישראל, אשר חייבת, מדי פעם, להסתמך על סעיף 51 של מגילת האומות המאוחדות ולהפעיל את זכותה להגנה עצמית, שהיא לא תאמר מלה לגבי העובדה, שעל יסוד סעיף 51 אומה שולחת ארמדה למרחק של 8,000 מייל ונכנסת למלחמת דמים איומה, שאפשר לדעת איך היא מתחילה, אך אי אפשר לדעת איך היא תסתיים? אני הייתי רואה בזה מחדל בינלאומי ממדרגה ראשונה. הייתי צריך להתבייש כישראלי. אנו עומדים מן הצד, נהרגים אנשים, הסכסוך הוא אנכרוניסטי ואווילי. על מה נהרגים אנשים משני הצדדים – איש אינו יכול להבין. ההיסטוריה היא כזאת, שלפני 131 שנה, כאשר בריטניה היתה אימפריה עולמית, היא השתלטה על איי פוקלנד. הגיע אז אדמירל בריטי לאיים אלה, הורה למפקד הארגנטיני להסתלק – וזה אמנם הסתלק – ובריטניה עקרה את האוכלוסיה המקומית והביאה במקומה אוכלוסיה בריטית. עכשיו, הארגנטינים השתלטו על האי ומתנהלת מלחמת דמים. האם אנו קובעים פה עמדה כלשהי? האם אנו צריכים להחריש, כאשר את עינינו מנקרים על כל צעד?

אני רוצה להוסיף שארה"ב, לאחר היסוסים רבים, אינה מהססת לומר שהיא בכל זאת מתייצבת לצד בריטניה, אך יש לה בעיות עם אמריקה הלטינית. אולם, כפי שאמסור עוד מעט לממשלה, האמריקאים עדיין מנסים לשכנע אותנו שאנו צריכים להשאיר את המחבלים בשלום – מדי פעם לעשות משהו, אך לא לפגוע בהם חזק. שאלתי את שגריר ארה"ב, בנוכחות מזכיר הממשלה: האם לבריטים יש זכות להסתמך על סעיף 51 למגילה האומות המאוחדות ולנו אין זכות להגנה עצמית, כאשר תוקפים אותנו, מאיימים עלינו בתוקפנות ומודיעים לנו שתהיה תוקפנות?... לפני שבועיים, אחרי שיקול נוסף ויתרתו על הודעה מעין זו, כי חשבתי, למה לגרום לצחוק בעולם. אך הודעה זו אינה צחוק. משני הצדדים נופלים אנשים. אני בטוח שאצל הארגנטינאים יש לפחות 500 הרוגים ואילו אצל הבריטים יש קרוב ל 100 הרוגים; וזו רק התחלה, כי הבריטים מתקרבים עכשיו לפורט סנטלי ולארגנטינים יש ארטילריה וטנקים, יש להם יותר מטוסים מאשר לבריטים וזהו סכסוך דמים איום.

ישראל שוחרת שלום, המקריבה קורבנות למען השלום, המבליגה על תוקפנות כלפיה במשך חודשים, שהיא לא תגיד את דברה בזמן שכל העולם מתהפך? מדוע? איזו הצדקה יש לכך? אני מדבר בכל הרצינות והחומרה. מדוע שאנו לא נאמר מלה מוסרית לעמים המתחסדים ולממשלות הצבועות?...

אני אמרתי לו: אתם תומכים בבריטניה בסכסוך על איי פוקלנד. מדוע אתם אומרים שבריטניה מפעילה, למעשה, את סעיף 51 למגילת האומות המאוחדות ולנו אסור להשתמש בסעיף זה?