זכויות האדם

זכויות האדם הן אבן יסוד בתפיסה הליברלית, והן חלק אינטגרלי מהתפיסה הרביזיוניסטית. ז'בוטינסקי הניח את היסודות המחשבתיים, ובגין והמפלגה פיתחו ופעלו על מנת ליישמם במציאות הפוליטית של המדינה שקמה.

הכל נבראו בצלם

עקרון זכויות האדם הוא חלק מהותי מעקרונותיה של תנועת בית"ר, לפי הסברו של ז'בוטינסקי:

"כאשר אני מבקש להתחקות על היסוד הפנימי של אותו הלך־רוח יהודי חדש, שעד כה משמשת לו תנועת בית״ר [ברית יוסף תרומפלדור] את הביטוי המתקדם ביותר, אני מוצא אותו ברעיון על מלכותו של אדם. ככל שהוא אמור לגבי היהודי הוא מובע בהימנון בית״ר שלנו:

עברי גם בעוֹני בן־שֹר.

אִם עבד, אִם הלך —

נוֹצרת בּן־מלך

בכתר דוד נעטר.

באוֹר וּבסתר

זכוֹר את הכתר

עטרת גאון ותגר…

אני, שכתבתיו, נתכוונתי להחילן על כל אדם, יווני או בן השבט בּאנטוּ, צפוני או אסקימוסי. הכל נבראו בצלם אלוהים: זאת למדנו מן הפרק הראשון של התנ״ך."

לשיר המלא לחצו.

זכויות האדם וקיר הברזל

במאמר עיתון נגד הממשל הצבאי טוען ח"כ יוחנן בדר כי שלמות המולדת היא זו המאפשרת את שמירת זכויותיו של המיעוט ושמירה על הדמוקרטיה:

"עלינו ללכת בדרך ברורה והגיונית המוגדרת בגישתנו הדמוקרטית ובצרכי בטחון המדינה כאחד: עד כמה שתנאי הביטחון ירשו – לקיים את עקרונות הדמוקרטיה ושוויון זכויות כלפי אזרחים ערבים והיהודים כאחד; אך אין להתעלם מן הסכנה הפנימית לביטחון המדינה שמסיבות טבעיות תצמח בקרב הערבים דוקא, – כל זמן שנחיה במציאות של החלוקה, של מלחמת גרילה, של הכנות צבאות-ערב מבחוץ והגייס החמישי מבפנים לקראת הסיבוב השני.

והואיל ובתנאי החלוקה אין להגשים בטחון ושלטון דמוקרטי מלא – נרכז את המאמץ לחיסול מקור הרע! שלמות המולדת היא גם תשובה לשאיפותינו הדמוקרטיות ולטענות האזרח הערבי כלפי מדינת ישראל."

לקריאת המאמר המלא לחצו.

נזקי הממשל הצבאי

מתוך מאמר מערכת של עיתון חרות, מרץ 1949:

"והנזק שבצורת ממשל זו ביפו, כפול הוא: קודם כל הוא הופך את חייהם של עשרות אלפי אנשים למשוללי כל אפשרות לחיים ציבוריים תקינים. במקום להכניס את האוכלוסייה לעול האחריות לסידורים במקום ישיבתם, במקום להעלות את מידת ההרגשה של היותם אזרחים שווי-זכויות וחובות במדינתם – הריהם חיים בהרגשה של נשלטים."

למאמר המלא לחצו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *