תשובה לידיד אמריקאי

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
ט' טבת התש"ז, 1 בינואר 1947
מתוך:
במחתרת כרך ב ע"מ 322-323
נושאים:
מדינות - ארה"ב. מחתרות - המנדט הבריטי. תפוצות - יהדות התפוצות
בכרוז זה משיב בגין בשם המחתרת העברית לבקשת מר קלארק בולדווין,שליחו של נשיא ארה"ב,להימנע מהתקפות צבאיות כנגד המנדט.על אף העובדה שחבר הקונגרס שנשלח לא"י תומך בהקמת מדינה עברית לא ימלאו את בקשתו.כי לא יוכלו לחכות להסדר בין האמריקאים לבריטים כאשר יהודים רבים בסכנה במחנות הסגר.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

קול ציון הלוחמת

תשובה לידיד אמריקאי

מר קלארק בולדווין, שנשלח ע"י נשיא ארצות הברית לחקור את בעיית ארץ-ישראל, פנה אלינו בקריאה פומבית להימנע מהתקפות צבאיות נגד המשעבדים הבריטיים, עד לאחר שימסור דין-וחשבון על מלחמת השחרור העברית לנשיא ולקונגרס האמריקאי.

מר קלארק בולדווין הוא ידיד עמנו. הוא דורש שארץ-ישראל השלמה תיכון כמדינה עברית חפשית ועצמאית. על כן, חייבים אנו לתת תשובה לפנייתו שתהא גלויית לב, כשם שגלויים היו הדברים, אשר מר בולדווין שמע בפגישתו עם נציג הארגון הצבאי הלאומי [1].

אנו מעריכים מאד, מר בולדווין, את ידידותך לעמנו המעונה ומאמינים בכוונותיך הטהורות והנאצלות, אנו יודעים, כי בשעה שאתה דורש להחזיר לעמנו את ארצו היחידה, הנך מדבר בשם מיליונים אמריקאיים, ללא הבדל דת וגזע, הרואים בתחיית מדינתנו אקט של צדק עליון. אנו יודעים, שהם תומכים בכל לבם במלחמת החופש שלנו, מאחר שכל אחד מהם למד, עוד מימי נעוריו, כיצד וושינגטון הכריח את משעבדי ארצו הבריטיים להחזיר לעם האמריקאי את זכויות היסוד, שהם ניסו ליטול ממנו.

אף על פי כן, לא נוכל למלא, מר בולדווין, את בקשתך. מפני שאתה דורש מאתנו דבר בלתי-אפשרי: לחכות.

אנו איננו יכולים לחכות. מאות אלפי אחינו הנמקים במחנות הסגר, הקופאים ברכבות בהימלטם מסכנת מוות, אינם יכולים לחכות. בגללם לא נוכל לחכות, ולא רק בגללם. גם בגלל מעשיהם ותכניותיהם של אויבינו לא נוכל לחכות. הם מכינים את חיסול תקוותנו. הם דוחפים אותנו לתוך גיטו. הם שמו מצור על ארצנו. הם שואפים להשמידנו.

אתה מבטיח את עזרתה של הממשלה האמריקאית לעניננו. אך לממשלה האמריקאית היו הזדמנויות לרוב לעזור למעונה שבעמים, ולהכריח את הבריטים שישיבו לו את ביתו. היא לא עשתה זאת. היא הסתפקה בהמלצות ובהכרזות אהדה, שליוו את מיליוני אחינו ישר אל המשרפות ואת בני הארץ הזאת אל מחנות ההסגר הבריטיים באריטריה, לטרון, עכו וקפריסין.

אנו מניחים שחלק מהמדינאים האמריקאיים פשוט רומה ע"י ממציאי התחבולות הבריטיים. הנסיון של ועדת החקירה האנגלית- האמריקאית לא מש מזכרוננו. אולם מאידך יש לנו יסוד להניח, כי מדינאים אחרים בממשלתכם עשו יד אחת עם אויבינו, כדי להניא את עמנו מדרך ההתנגדות למזימת החיסול. תכנית גריידי-מוריסון תוכיח. עתה הושג הסכם נפט חדש בין אנגליה ובין אמריקה ואם כי מוקדם עדיין לנחש את התוצאות הבינלאומיות שהסכם זה יביא, הרי בדבר אחד הננו בטוחים:

בכל חבית של נפט, אשר סטנדרד אויל שלכם תקנה מהחברה האנגלו-איראנית, תהיה לפחות טיפת דם עברית אחת.

לפיכך, מר בולדווין, לא נוכל, לצערנו הרב, למלא אחרי בקשתך. על הבטחות, ולו אף המכובדות ביותר. לא נוכל עוד לסמוך. לעמנו המושמד דרושה עזרה ממשית. וכשאין היא באה, אין בפני בניו הנאמנים דרך אחרת, אלא לעזור לעצמם ולסמוך על נכונותם והקרבתם.

ובמלחמת צדק זו השג נשיג את תמיכתם של כל שוחרי החופש בארצך הגדולה ובעולם כולו.

שודר ביום ט' בטבת תש"ז (1.1.1947)

 


[1] מר קלארק בולדווין, חבר הקונגרס האמריקני, שליחו של הנשיא טרומן, נפגש אתי במחתרת.