שמועות פרובוקטיביות (במקור-לעג ובוז)

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
כ"ד סיון התש"ז, 12 ביוני 1947
מתוך:
במחתרת כרך ג' ע"מ 121-122
נושאים:
מחתרות - אצ"ל, הגנה, המנדט הבריטי. תפוצות - הסוכנות היהודית. מורשת ישראל - מלחמת אחים
בכרוז זה בגין טוען שמנהיגי היישוב, אשר רוצים במלחמת אחים בעם, המציאו כחלק ממזימתם סיפור שקרי שאנשי האצ"ל מתכננים לפגוע בחייהם.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 שמועות פרובוקטיביות

אפשר היה ללעוג למועמדים הללו ל"מיניסטרים" "במדינת פיל", המזעיקים את עזרת העם והעולם בחודש יוני מפני התנקשויות, אשר "מועמדים למיניסטרים" אחרים מכינים נגדם החל מחודש אוגוסט. אפשר היה ללעוג לדמיונם החולני ולעצביהם המעורערים.

אולם הענין הוא רציני יותר.

לשקרים הפרובוקטיביים, שפורסמו ע"י המלשינים המועדים, המכנים עצמם "נאמני הישוב", ישנה מגמה ברורה והיא רצינית מאד - רצינית כדם הנשפך במלחמת אחים ארורה, אשר ההכנות לקראתה הולכות ונעשות. ואת המגמה הזאת יש לגלות לעיני כל. ובעוד מועד.

"המנהיגים" הללו, שרימו את העם עם "מאבקם", והביאו התמרמרות הגובלת בהתמרדות בשורותיהם, מחפשים מלט לחומותיהם המתמוטטות. והמלט הוא - כמו אצל כל מנהיגות ריאקציונית פושטת רגל - הסחת-הדעת, ספורי זוועה ועלילת-דם.

לפני שבוע הוזעקו כל חברי ה"הגנה" בתל-אביב וסופר להם, כי ברחובות העיר נראו אנשי אצ"ל מן המושבות וישנן ידיעות-ממקור מוסמך ביותר, כמובן - שהם, אנשי אצ"ל, עומדים לרצוח נפש את "מנהיגינו האהובים". וכשלא אירע דבר, נאמר בוודאי לנוער המסכן, כי היה שכר להזעקתו, באשר הוא סכל מראש את המזימה הנוראה...

וכך יהיה גם בחודש אוגוסט - כאשר לא יוכרז על ממשלה זמנית וכאשר שום "מנהיגים אהובים" לא ייהרגו. אזי יגידו: הגילוי המוקדם שלנו הוא שהבהיל אותם.

אבל בינתים נוצר "מתח". בינתים נרקמות מזימות ל"ליל בר-תלמי" נגד אלה, המוסיפים להלחם במשעבד הבריטי והמסכנים, כביכול, את בטחונם של המנהיגים האהובים. ובינתים צוחקת הבולשת הבריטית. זכתה ומלאכתה נעשית בידי אחרים. אולם, מסיתים ומלשינים, אינכם אלא טועים אם חושבים אתם, שאותנו תפתיעו ואת העם תרמו. אנו יודעים באלו הכנות אתם עוסקים בחדרי חדרים. ואת כל שיטותיכם, בהן השתמשה האוכרנה של הצאר והבולשת של מוסוליני, למדנו על בורין. וגם העם למד. מפרשת מלון המלך דוד, אשר כל האמת עליה עדיין לא גילינו, ועד ל"באר המים" בקרית חיים ורצח השוטר ברגר בתל-אביב ועד בכלל - למד העם לדעת, כי פחד בעצמותיכם, שקר בפיכם ושנאת אחים בלבכם.

על כן לא רק לעג, כי אם גם בוז יהיה מנת חלקכם. ולא ישכח העם ולא יסלח, שאתם, בני אומה שהיתה במשך דורות קרבן לעלילות-דם פוגרומיסטיות, השתמשתם בעלילת-דם, כדי להכשיר את הקרקע לפוגרומים פנימיים.

אכן, מי שקרא את ה"הודעה לקהל" מטעם נאמני המשעבד יודע, כי מעולם עוד לא נאמר שקר כה שפל למען מטרה כה בזויה.