שידור ממוסקבה

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
י"ח אייר התש"ה, 1 במאי 1945
מתוך:
במחתרת כרך א ע"מ226-227
נושאים:
מדינות - ברית המועצות (רוסיה). מחתרות - המנדט הבריטי. מורשת ישראל - שואה
ב11 באפריל 1945 שידר רדיו מוסקבה הודעה של חשובה של ממשלת ברית המועצות,בה היא מצהירה שאינה מתנגדת לעליית יהודים לא"י אך הקושי שממשלת בריטניה קובעת שאינה מסוגלת מבחינה כלכלית לקלוט מספר רב של מהגרים.אך בגין טוען שהבריטים מונעים את העלייה על מנת לשים קץ לשיבת ציון ולהשאיר את היהודים לגורלם באירופה.הגורם היחיד לאי קיום מדינה יהודית הוא אך ורק שלטון הדיכוי של הבריטים הגוזר על עם ישראל שעבוד ואבדון.אין תאריך מדויק לכרוז.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

שידור ממוסקבה

ב-%11& באפריל, שידר רדיו מוסקבה בסקירת עתונות החוץ הודעה בעלת חשיבות רבה לציונות. הקריין הסובייטי הודיע בזו הלשון:

"ממשלת ברית-המועצות, וכן הממשלות של הארצות ששיחררו בידי הצבא האדום, אינן מתנגדות ולא תתנגדנה להגירת יהודים לארץ-ישראל. הקושי הוא בזה שממשלת אנגליה קובעת, כי ארץ- ישראל אינה מסוגלת, מבחינה כלכלית, לקלוט מספר רב של מהגרים".

הצנזורה של שלטון הדכוי אסרה פרסום ההודעה בשלמותה. סיבת האיסור ברורה. אבל חכמי הצנזורה האנגלית שכחו, כי ידם הכבדה אינה מגעת לאתר וכי ישנם גורמים בישוב, אשר לא זו בלבד שהם קולטים ידיעות "אסורות", אלא גם יצליחו, בניגוד לפעולת האיפול האווילית, לספר ולהחדיר את האמת בקרב העם.

ומהי האמת? ההודעה הרוסית מלמדת, כי שרידי היהדות האירופית, התועים על קברות אחים, בעירום ובחוסר כל, הגוועים ברעב, בקור ובחולי, נכלאו בעמק הבכא ונידונו למיתה איטית לא על-ידי מישהו אחר, אלא על-ידי שליטי ארצנו ומשעבדיה. אפשרית היציאה; אסורה הכניסה. לא די להם לשליטינו בדמם של חמשה מיליון יהודים, שנטבחו בידי היטלר, מפני שלא הוכנסו למולדתם; גם שארית הפליטה חייבת, לפי החלטתם, להתחסל. ואם בימי המלחמה השתמשו ב"נימוק", כי בין גולי ישראל עלולים להמצא "סוכני האויב", הרי כיום, לאחר גרושם של הצבאות הנאציים מארצות אירופה, עולה על הפרק הנימוק הכלכלי. חוסר אפשרות קליטה.

"הנימוק" איננו חדש, הוא אחד מני רבים, המוצאים מן המגירה, בין יחד ובין לחוד, לפי הצורך, ולפי התקופה, יכולם מיועדים לשרת מגמה אחת, לשים קץ, בכל האמצעים ובכל הדרכים, לשיבת-ציון, ולהקפיא את הישוב בגבולותיו הנוכחיים. אולם אם עד כה הוסתרה המגמה מתחת לערפל של קשיים, הקיימים גם שם, באה ההודעה הסובייטית ומעידה, כי אין כיום שום גורם אחר, העומד בדרך הגאולה של ניצולי החרב ושל העם כולו; הגורם היחיד שחסם דרך זו, הוא שלטון הדכוי בארץ-ישראל, הגוזר על עמנו שעבוד ואבדון. שרי "פאטריה" משלימים את "מפעלם".

אין עוד ספק: הם, רק הם אשמים.