שבירת הגרדום הבריטי

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
י"ג אב התש"ז, 30 ביולי 1947
מתוך:
במחתרת כרך ג' ע"מ 233-234
נושאים:
מחתרות - המנדט הבריטי, עולי הגרדום. תפוצות - הסוכנות היהודית
בשידור זה של תחנת הרדיו המחתרתית "קול ציון הלוחמת" האצ"ל טוען כי הזהירו פעמים רבות את הבריטים בנושא התליות. אך הבריטים, אשר מגדירים את רצח השבויים כחוקי, לא שעו לאזהרות ולכן גם המחתרת העברית אישרה את תלייתם של שבויים בריטים.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 שבירת הגרדום הבריטי

עתה הם מיללים: "פשע מתועב", "רצח בדם קר", "תלו שבויי מלחמה" וכו'.

הקצף של עתוני בריטניה עובר על גדותיו. רק הסוכנות היהודית הרועדת מפחד, עדיין יכולה לעמוד בהתחרות עם עתונות האוייב בכמות הגידופים ובאיכות החירופים. נזדעזעו. הנשמע כדבר הזה בהיסטוריה? אותנו יתלו? אותנו - את אנשי "הגזע העליון" יתלו כפושעים? הרי זוהי התנקשות בכל יסודות הצדק האנושי. הצדק האנושי קבע אחת לתמיד, כי אנחנו הבריטים זכאים לתלות מאות ואלפים, בנים לעמי ה"נייטיבס" הללו, המעזים לא להסכים שאנו נשלוט בהם בשם האנושות. אבל שאנו ניתלה על העץ? מי פלל לזאת? מי שמע כזאת?

לא פללתם, משעבדים טמאים? אך אנו הזהרנוכם. השכם והערב הזהרנוכם, כי, כשם ששברנו את השוט שלכם, כן נעקור את עצי התלייה שלכם, או - אם לא נצליח לעקור אותם - העמד נעמיד ליד עצי התלייה שלכם עצי תלייה בשבילכם, וכי מה חשבתם, סוחרי דם שפלים. החשבתם שאנו, מהפכני ישראל, נקבל את שקריכם כאמת? נקבל את "הדין" ונרשה לכם לנטוע בארצנו יער של תליות? אם שלושה קצינים בריטיים מטומטמים מחליטים שיש לתלות בצואר אידיאליסט עברי צעיר שבוי מלחמה, ואם גנרל בריטי צמא דם מאשר את החלטת הרצח ואם תליין בריטי עושה את מלאכתו הטמאה - כל זה נקרא:" פסק דין" ו"הוצאה לפועל של פסק דין" - ולא רצח בדם קר? לא לנו תספרו את זאת. אנחנו קמנו להרוס את כל השקרים שלכם - ונהרסם. את אשר עשיתם לתשעת חברינו בעכו ובירושלים קראנו בשם הנכון: פשע מתועב, רצח בדם קר, הפרת חוקי המלחמה, פשע נגד האנושות, והבטחנו לשלם לכם כגמולכם. ואתם לא שעיתם לאזהרותינו. חשוב חשבתם, בטפשותכם כי רבה, שתפחידו אותנו בגרדום ושלא נעיז להרים יד על רשת השקרים שלכם ועל נציגי "הגזע העליון". טעיתם. גם אנו יודעים לשפוט. בית הדין שלנו יודע חוק ומשפט לא פחות, ואולי יותר, מ"בית הדין" שלכם. ואם העלאתם לגרדום של שבויינו היא חוק - תהיה לחוק העלאה לגרדום של שבוייכם. זהו המוסר. מוסר האנושות. מוסר המלחמה. וכך יבינו אותו כל העמים שוחרי החופש.

ואת חשבון התליות עדיין לא גמרנו אתכם, משעבדים נאצו-בריטיים.

(שודר בקול ציון הלוחמת)