פנקסנות כפולה

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
י' שבט התש"ח, 21 בינואר 1948
מתוך:
במחתרת כרך ד' ע"מ 163-164
נושא:
אישים
בשידור זה של תחנת הרדיו המחתרתית "קול ציון הלוחמת" טוען מפקד האצ"ל כי העיתונות העברית מתנהגת בצביעות מכיוון שהיא משבחת מבצעים של ההגנה, גם אם בוצעו על ידי האצ"ל ולעומת זאת אם התברר לעיתונות שהאצ"ל ביצע מבצע, גם אם שיבחו אותו לפני מכיוון שיחסו אותו להגנה, ממהרים לגנות את המבצע ולהשמיץ את המחתרת.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

פנקסנות כפולה

אין מזל לעתוני הסוכנות. הם זוקפים על חשבון ה"הגנה" מעשים הנראים בעיניהם לטובים. אחרי כן מתברר שאת אותם הדברים עשה האצ"ל. והרי דברים כאלה הם רעים מכל רע, מפני שהאצ"ל עשה אותם.

זכור המקרה של כפר טירה. לאחר ההתקפה על קן מרצחים זה, שידרו השידורים וכתבו העתונים: ה"הגנה" עשתה. ובן-גוריון בכבודו ובעצמו התפאר במבצע המצויין. למחרת היום התברר, כי המבצע הוא האצ"ל. וה"דבר" מיהר לכתוב על "מעשי פרובוקציה חסרי שחר וחסרי תבונה".

משהו דומה קרה עם פעולת ההחרמה בבית המדידות הממשלתי. חיילינו החרימו שם רכוש צבאי מצויין - למשל, ארבע מאות זוגות נעליים צבאיות, שנועליהן יגיעו בהן, בעזרת השם, רחוק מאד. אבל מלבד זאת הוחרם רכוש צבאי שלא ייקנה היום בשום כסף בארץ, כגון: מפות מצויינות למאות, משקפות צבאיות ועשרות מצפנים ומכשירי מדידה. ממש בפז לא יסולא רכוש זה. ומה ספר על כך ה"דבר"? הוא כתב, כי את המפות החרימה ה"הגנה". ואילו האצ"ל ניצל את ההזדמנות וגנב נעליים. חלוקת תפקידים מצויינת, לא כן? אלא מאי. התברר בו ביום, כי גם את המפות וגם את הנעליים לקח האצ"ל. עתה חייב ה"דבר" לכתוב: האצ"ל גנב מפות ונעליים, בוז לאצ"ל! ואילו אנחנו אומרים: ברוכות ידיכם, אחים! למלחמת המצווה דרושות גם הנעליים וגם המפות. ולו ה"הגנה" לקחה אותם, היינו מברכים אותה באותה ברכת יישר כוחכם. זהו ההבדל בינינו.

(שודר בקול ציון הלוחמת)