על הכרזת המלחמה של עבדאללה

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
כ"א אדר ב' התש"ח, 1 באפריל 1948
מתוך:
במחתרת כרך ד' עמוד 310
נושאים:
מחתרות - אצ"ל, המנדט הבריטי. אישים - דוד בן-גוריון. תפוצות - הסוכנות היהודית. בטחון - מלחמת העצמאות
בכרוז זה טוען מפקד האצ"ל כי הסוכנות היהודית השלו את עצמם שעבדאללה יעזור ולא יפתח במערכה נגדם וכעת אותו מנהיג אשר אותו הגדיר בן גוריון "שליט נבון" הכריז מלחמה על העם העברי.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 על הכרזת המלחמה של עבדאללה

אנשי הסוכנות היהודית השלו את נפשם שעבדאללה יעזור להם, בגלל חשבונותיו הוא, בביצוע החלוקה. אנשי הסוכנות מעולם לא ראו את המציאות הפוליטית. הם ראו את "המלך" עבדאללה ולא ראו את ממליכו, את קירק-ברייד. הם ראו את הלגיון הערבי ולא ראו את מפקדו, את הבריגדיר הבריטי גלאב פחה. ואף זאת לא הבינו, כי, תהיינה אשר תהיינה כוונותיו האישיות והשושלתיות של נסיך המדבר השכיר, אין הוא יכול להופיע בעולם הערבי כמסייע לציונם. דוקא מפני שיריבו של עבדאללה, אבן-סעוד, החשיד אותו כ"סוכן הציונות" ירצה המלך ההאשמי להוכיח את איבתו הבלתי פשרנית ליהודים. ואם הוא יורשה על-ידי אדוניו הבריטיים להכנס למערכה הארצישראלית, הוא ישאף ללכת עד הסוף. הסברנו את זאת בשעתו למנהיגים שלכם. אך הם כרגיל לא שעו לאזהרות. בן-גוריון דבר על שליט ערבי נבון הדורש טוב לעמו ולארצו. והמוסד, שבראשו ניצב בן-גוריון, שלח מברקי התרפסות לעבדאללה והכתירהו למלך על ערביי ארץ-ישראל, עוד בטרם הוכתר על-ידי חבורת השיכים והפחים שלו.

אותו "שליט נבון" של בן-גוריון הכריז עלינו עתה מלחמה. קירק-ברייד נתן את האות; עבדו פתח את פיו. ויתכן, כי בעוד ימים או שבועות מספר, ייפתחו נגדנו גם לועי התותחים הבריטיים הנמצאים בידי לגיון השכירים של המלך השכיר, דבר זה יקשה בלי ספק על המערכה שבה הננו עומדים. אך הוא לא יכריע אותה. הוכח במשך החדשים האחרונים בחזית הארצי-ישראלית, כפי שהוכח בשנים הקודמות בחזיתות אחרות שנושאי נשק ערביים יודעים אולי לירות; לכבוש אין הם מסוגלים. האויב ימוגר. ועבדאללה, ההולך לחפש בפקודת אדוניו כתר נוסף, עוד עלול לאבד את כתרו הקודם.

הארגון הצבאי הלאומי

בארץ-ישראל

י"ט ניסן תש"ח (8.4.48)