עברים! – על הגליית אסירי המחתרת

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
ה' חשון התש"ה, 22 באוקטובר 1944
מתוך:
במחתרת, כרך א' עמ' 150-151
נושאים:
מחתרות - אצ"ל, המנדט הבריטי. מורשת ישראל - מלחמת אחים
בגין קורא לא להכנע לאימת השלטון עקב גירוש 251 האנשים, ולא להגרר למלחמת אחים. בגין טוען כי מעשה זה לא ישבור את רוח הנוער הלוחם המוכן להקריב את חייו למען גאולת הארץ, וקורא לכל פלגי הישוב להתאחד למעט מטרה זו.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

עברים!

 

מאתים וחמשים ואחד אחים הוגלו ע"י שלטון הדכוי מאדמת המולדת והובלו לארץ-גזירה. מעשה נאצי זה אין לו תקדים בקורות ארץ-ישראל החדישה, אלא במעשהו של ג'מל-פאשה, העריץ הטורקי, אשר שלט בשוט בארצנו בימי המלחמה הקודמת, וניסה לדכא את רוח החופש העברית, שהתגלתה בימים ההם ב"נילי". למדרון כזה התגלגלה ממשלה, הקוראת לעצמה "תרבותית", השולטת בארצנו בשם אומה שמתפארת בשמירה על העקרון של Habeas Corpus  וכוונתה ככוונת ג'מל-פאשה: להפיל אימה על הישוב, להפחיד את בניו ולדחוף אותם למלחמת-אחים.

שלטון הדכוי יתאכזב.

הצהרים לא הצליחו לדכא את שאיפת החופש בעם הרוסי, בהגלותם את אלפי בניו הלוחמים לסיביר; הנאצים לא הצליחו לשבור את רוח התנגדותם של העמים המשועבדים בהגלותם ובהשמידם את טובי בניהם; עריצות, המתבססת על כוח ברוטאלי - ולו הגדול ביותר – אינה יכולה לעמוד בפני כוחה המוסרי של תנועת חרות היסטורית.

שליטי הארץ העריצים לא ישברו את רוחם של בעלי הארץ המתקוממים. הנוער העברי יודע את דרכו. הוא יודע, כי זוהי דרך של מלחמה וסבל ויסורים – אך "אין ארץ ישראל נקנית אלא ביסורים". בדרך זו נמשיך עד לנצחון האומה, ואת מעשי ההתעללות לא נשכח ולא נסלח.

המוני הישוב – על עדותיו ומחנותיו – חייבים להתייצב למערכה נגד ברבריות זו. לימדו לקח מנסיוננו המחריד באירופה. גם הנאצים התחילו בדאכאו וסיימו במאידנאק. אל ישלו את עצמם מנהיגי הישוב וארגוניו, כי הזעם יעבור מעל לראשיהם, אם יסתכלו באדישות, כיצד שלטון הדכוי מעיז לגרש עברים אחרים מארצם. דעו גם דעו: אדישות זו תתנקם בנו בארץ-ישראל, כפי שהיא התנקמה בעמנו ובעמים אחרים באירופה.

הנוער הלוחם, המוכן כל רגע להקריב את חייו למען גאולת האומה, לא יירתע ויגביר את מלחמתו עד שתרד ממשלת-הזדון ותקום במקומה הממשלה העברית וציון תשאל לשלום כל אסיריה.

הארגון הצבאי הלאומי בארץ ישראל

ה' מרחשון תש"ה