נאום ניצחון הבחירות 1977, ליל המהפך, במצודת זאב

ארכיון אישי - מרכז מורשת בגין
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
כ"ט אייר התשל"ז, 17 במאי 1977
נאום הניצחון של מנחם בגין בליל המהפך במצודת זאב. במהלך הנאום בגין מודה לאשתו, עליזה בגין, לבני משפחתו ולעם ישראל שיצא להצביע. בגין קורא לראשי מדינות ערב לפתוח במשא ומתן ישיר.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

היום חל מפנה בתולדותיו של העם היהודי ובתולדותיה של התנועה הציונית, שכמוהו לא ידענו במשך 46 שנים, מאז הקונגרס הציוני ה-17 בשנת 1931, שבו הציע זאב ז'בויטנסקי לקבוע כי מטרת הציונות היא הקמת מדינה יהודית בימינו.

זאב ז'בוטינסקי הקדיש את כל חייו למטרה זו. הוא לא זכה לראות את הקמתה של המדינה, וגם לא את המפנה שחל היום. תלמידיו, אשר בשם תורתו ולמען הגשמתה נלחמו לשחרור האומה, המשיכו בסבלנות תוך אמונה שלמה בדמוקרטיה, לנסות לשנות את פני הדברים במדינתנו בפתק הבוחר ורק בפתק הבוחר, והגיעו עד הלום. והם הגיעו עד הלום בתור ברית נאמנה עם תלמידיהם של חיים ויצמן, מנחם אוסישיקן ואבא הלל סילבר, ידידנו היקרים הציונים הכלליים והמפלגה הליברלית. הגענו עד הלום בתור ברית עם הנציג הטוב של הלישברלים העצמאיים, ידידי היקר הלל זיידל.

עתה אבקש להשמיע תודה. תודתי הראשונה ניתנת לאישתי, שעליה יחולו יותר מאשר על כל אדם אחר עלי אדמות דבר הנצח הללו, בשינוי גירסה: 'וזכרתי לך חסד נעורייך, אהבת כלולותיים, לכתך אחריי במדבר בארץ זרועת מוקשים'. ץתודתי ניתנת לאחותי מורתי שלא פסקה להאמין בניצחונה של הציונות וגם בלילה הזה, מאז נפרדנו תחת מטר של הפצצות הגרמניות בוארשה בשישי בספטמבר 1939, תודתי ניתנת לילדיי האהובים, לבני ולשתי בנותיי, אדשר לא עזבו את אביהם אף בימים הקשים ביותר. אם מותר לי לומר, גם לשמונת הנכדים שלי אני מבקש להודות, אשר קבעו, ככה הם כתבו לי, שגם הם בעד בגין כי הוא סבא טוב.

ועתה אני מבקש להודות לידידיי, לחבריי לוחמי המחתרת של הארגון הצבאי הלאומי ולוחמי חרות ישראל, אחיי גיבורי התהילה. עברנו כברת דרך ארוכה מאד והמה לא פסקו מלהאמין שיבוא יום כזה ולילה כזה. אני מודה לכל חברי תנועת החירות,ף תלמידיו הנאמנים של זאב ז'בוטינסקי. אני מודה לידידיי ועמיתיי היקרים, חברי המפלגה הליברלית, על שאיפשרו לעמוד יחד גם בימים קשים מתוך אמונה שיום הניצחון יבוא. אני מודה לחברי לע"ם על נאמנותם ואהבתם וידידותם. אני מודה להלל זיידל על החלטתו ונאמנותו. אני מודה למטה הבחירות של הליכוד, בראשותו של ידידי היקר עזר ויצמן, על העבודה המצוינת שעשו, ואני מבקש להודות לעוזרו הראשון תת אלוף מרדכי ציפורי.

ואני מודה למאות אלפי האזרחיות והאזרחים של מדינת ישראל, אשר היום הזה קיימו את הקריאה שהפניתי אליהם הבוקר: אם היום בפתק הבוחר תעלו את הליכוד לדרגת המפלגה הפרלמנטרית הראשונה שתרכיב ממשלה חדשה בישראל, או אז יידע העולם כולו כי אכן ישראל היא מדינה דמוקרטית וחופשית, כי אזרחיה אינם עבדים נפחדים במערך השליט אלא אזרחים בני חורין הקובעים את גורלם הם, על פי הכרתם, החלטתם ומצפונם.

וכך עשו במשך היום מאות אלפי אזרחי ישראל, אשר על פי כל הממצאים העלו את הליכוד לדרגת המפלגה הפרלמנטרית הראשונה, אשר בהתאם לנוהג שהוא כחוק במדינת ישראל, תוזמן כפי הנראה בעוד שבועיים, לאחר פרסום התוצאות הרשמיות של הבחירות ברשומות על ידי ועדת הבחירות המרכזית, לאחר קיום התייעצויות עם נציגי הרשימות על ידי נשיא המדינה, להרכיב ממשלה חדשה בישראל.

ומאחר שמדינת ישראל הוכיחה שהיא מדינה חופשית ודמוקרטית, אני מצפה במשך היום למברק ברכה משמעון פרס.

זימנתי ישיבה של הנהלת הליכוד להבוקר בעשר, ואני מבקש להודיע בפני ישיבת הנהלת הליכוד אשר תתקיים בעוד מספר שעות, כי אציע שהנהלת הליכוד תפנה לכל המפלגות הציוניות והנאמנות למדינת ישראל בהצעה להקים ממשל ליכוד לאומי.

לפני 112 שנים אמר אברהם לינקולן בהיבחרו פעם שנייה כנשיא ארצות הברית את הדברים אשר אקרא באוזינכם בלשון המקורית, ואני מחיל אותם על יחסו של הליכוד כלפי כל אזרחי ישראל, ללא הבדל השקפה, ללא הבדלת השתייכות מפלגתית. ואלה הדברים של אברהם לינקולן: ללא כל רעה כלפי איש ונדיבות לב כלפי כולם, תוך אחיזה איתנה בצדק, אלוהים נותן לנו לראות את הצודק. בואו נמשיך בעבודה שאנו בעיצומה לאחות את פצעי האומה, לדאוג למי ששרד את המלחמה, לאלמנות וליתומים, לעשות הכול כדי להשיג שלום צודק ובר קיימא בינינו ובין שאר האומות.

אני מקווה שלאחר שנקבל את אמון הכנסת לממשלה החדשה שנציג בפניה, אוכל על דעת הכנסת לפנות לנשיא סאדאת, לנשיא מאסד ולמלך חוסיין, בהצעה לפתוח במשא ומתן, אם בבירותינו לסירוגין ואם במקום ניטרלי בז'נבה, למען חתימת חוזה שלום ביניהם ובין מדינת ישראל.

ועתה לסיום אומר מספר פסוקים מדברי הנצח של נעים זמירות ישראל: מתו ךלב מלא תודה והוקרה, תוך ידיעה שאנו עומדים לשרת את עמנו בכל ליבנו ובכל נפשנו, 'ברוך ה' כי שמע כל תחנוניי, ה' עוזי ומגיני, בו בטח ליבי ונעזרתי ויעלוז ליבי שירי אודנו. ה' עוז לעמו ומעוז ישועות משיחו הוא. הושיע את עמך וברך את נחלתך, ראם ונשאם עד עולם.