לשים קץ לחרפת קפריסין

ארכיון אישי - מרכז מורשת בגין
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
ל' כסלו התש"ט, 1 בינואר 1949
נושאים:
מחתרות - המנדט הבריטי. זכויות אדם - זכויות הנאשם, מעצר מנהלי
בגין קורא לשחרר מיד את העצורים הכלואים בקפריסין עוד מתקופת שלטון הבריטים בארץ. שכן הם חלק מהעם ומדינת ישראל ולכן למדינה אחרת אין זכות לכלוא אותם. לכן אם לא ישוחררו ללא האשמה הגיונית תפנה מדינת ישראל מתוקף זכותה כמדינה ריבונית לבין המשפט העליון לצדק בהאג. (תאריך לא מדוייק)
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 

לשים קץ לחרפת קפריסין

מזה שנים מתאענים אלפי אחינו, שבי ציון, במחנות הרכוז הנאצו-בריטיים בקרפיסין. עם הקמת מדינת ישראל לא שוחררו אלא חלק מאחינו הכלואים. בריטניה הנאצית מוסיפה להחזיק למעלה מ-15 אלף עברים אזרחי מדינתנו, מעבר לגדרי התיל.

עובב=דה מחפירה זו, שנגדה לא נקטה הממשלה הזמנית שום צעדים מעשיים ומדיניים, סייעה לשותפי בווין בושנגטון לפנות את דרך העליה בפני רבבות האחינו הנמקים במחנות הסבל על אדמת גרמניה הארורה

עובדה זו, כל עוד היא נסבלת למעשה ע"י הממשלה הזמנית, ע"י עמנו – הופכת את רבבותנו לאות מתה, את עמנו – לנטול זכויות יסוד, את מדינתנו – לגיטו.

יש לשים אץ לחרפה; יש לסכל את מזימת האוייב.

תנועת החרות מביאה בפני האומה והממשלה הזמנית את ההצעות הבאות לפריצת ההסגר הנפשע, שבריטניה הנאצית הפילה על אחינו.

א.      לכלואי קפריסין – כמו לכל בני עמנו הגולים השואפים לחזור למולדת – יחולקו ללא דיחוי דרכוני המדינה העברית. כך יהיו הכלואים והגולים לאזרחי המדינה העברית הן לפי חוקיה היא, והן לפי החוק הבין לאומי;

ב.      מאחר שמדינה, המחזיקה בכלא את אזרחיה של מדינה אחרת, - ללא הצאת אשמה מידית נגדם – מבצעת פשע מבחינת החוק הבין לאומי, תתבע מדינת ישראל את בריטניה לדין בפני בית הדן העליון לצדק בין לאומי בהאג, על שלילת החופש מאת 15 אלף מאזרחיה; הבאת האשמה זו תדגים את רבונותנו הממשלתית; רק מדינות עצמאיות זכאיות להגיש תביעה בפני בית הדין העליון לצדק בין לאומי . מהצד השני, תשקע בריטניה לעין כל כרומסת-חוק, כפושעת.

ג.       זכות ההגבה על מעשי פשע המבוצעים ע"י מדינה אחת לגבי מדינה אחרת ואזרחיה נתנת למדינה הנפגעת לפי החוק הבין לאומי. מדינת ישראל תשתמש בזכותה זו, ותכריז, כי כל בריטי שימצא בשטח השיפוט שלה יושם במעצר ויוחזק בו, כל עוד בריטניה תחזיק במעצר בלתי חוקי את אזרחי המדינה העברית.

 בפעולה משולבת זו – המדינית והמעשית – יגוהצו הכבלים אשר האויב שם על ידי אחינו בקפריסין ואף תסולף הדרך לעליתם החפשית של אחינו באשר הם שם. בפעולה זו תבוסס רבונותו ותוכרענה מזימות האויב נגד אחינו כ[לא ברור במקור, ט.ק.] החרות ונגד עתיד עמנו.