למה הביא גלוי המנהרה?

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
ה' תמוז התש"ז, 23 ביוני 1947
מתוך:
במחתרת כרך ג' ע"מ 131-132
נושא:
מחתרות - הגנה, המנדט הבריטי, עליה בלתי לגאלית, פעולת חבלה
בכרוז זה טוען מפקד האצ"ל כי הדברים היחידים אשר "השיג" ארגון ההגנה, שמנע את הריסתה של המפקדה הבריטית בבית הדר, הבריטים הם הסגרת נשק עברי לאויב ושלטון דמים לעם.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

למה הביא גלוי המנהרה?

חשבנו, שנצטרך לחכות עד אניית המעפילים הבאה, כדי לזרוק, בפני המיליציה של אדולף בווין את האמת המרה: הנה התשלום שקבלתם מידי האויב עבור השרות ששרתתם אותו! אתם הצלתם-כלומר: זמנית הצלתם - את אחת ממפקדותיו, אך הוא בתור הכרת תודה ישליך עוד מאות מעפילים למחנה ריכוז בנכר, שבו "יבלו", לפי רצונו, שנים ארוכות. הוא לא יחמול. הוא לא יפסיק את מלחמתו נגד עמנו. הוא אולי ישחרר לכם בחסדו עוד כמה אסירים מן ה"הגנה". אבל תשלום זה הוא תשלום "פרטי" בין המשעבד לבין משרתיו הנאמנים. מקח וממכר זה ידוע בכל הארצות הכבושות. אולם העם - העם יוסיף לטבול בדמו, הנשפך בידי משמידיו הנאצו-בריטיים.

חשבנו, שיהיה צורך לחכות לאניית מעפילים, כדי לומר-על סמך נסיון ממשי - את הדברים הללו. טעינו. אין צורך לחכות. התשובה כבר ניתנה. יומיים אחרי שוורבר נפל, כדי "להציל" את המפקדה הבריטית, גילתה אותה מפקדה, בחפשה אחרי מנהרות נוספות, שאחת מהן נמסרה לידיה ע"י "מגינים", בית חרושת לנשק. וכמובן החרימתו. אכן, תשלום נאה עבור שרות נאמן. כמובן, לא ננהג כמוהם. לא נשמח לאידם. נשק עברי הוא. וצר ומר אם הוא נופל בידי האויב. אף על פי כן, אין אנו פטורים מלשאול את השאלה הבאה: האם גם ה"הגנה" תקבל בחזרה את תת-המקלעים שלה, כפי שנושאי צלב הקרס הנאצו-בריטי בארצנו קבלו את תת-המקלע שלהם ועליו - להבדיל - מגן דוד?

נחכה ונראה.