כיצד מבחינים

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
י"ט טבת התש"ח, 1 בינואר 1948
מתוך:
במחתרת כרך ד' ע"מ 126-127
נושאים:
מחתרות - אצ"ל, הגנה. בטחון - הבלגה, פעולות תגמול
בידיעה זו אשר התפרסמה בעיתון "חרות" המחתרתי טוען מפקד האצ"ל שההגנה מתנהגת בצביעות כאשר מתהדרים בכך שלא בצעו לכאורה "מעשי תגמול ללא אבחנה". בנוסף לכך מדגיש מפקד האצ"ל כי לא תמיד ניתן להבחין ולעיתים נפגעים גם אנשים חפים מפשע. אך ללא פעולות תגמול ובנקיטת הבלגה העם יהיה בסכנה. כרוז זה פורסם בסביבות חודש ינואר 1948.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 כיצד מבחינים?

העתונות המודרכת משבחת את ה"הגנה" על שלא בצעה "מעשי תגמול ללא אבחנה". זוהי צביעות. ה"הגנה" הרגה את שומר המוסך ברמלה ואין כל הוכחות שהוא היה מן הפורעים. ה"הגנה" פצעה שלושה מבין ששה נוסעים באוטובוס ערבי - ושוב אין הוכחה כי פורעים היו אלה ולא סתם נוסעי-דרך. ה"הגנה" התקיפה ליד רמת הכובש שיירה שהובילה פועלים ערביים והרגה אחד מהם ופצעה אחרים. אחר-כך באו אוטובוסים ערביים, כפר חסאס וכו' - כל זה אירע בימים אלה, מבלי להזכיר את בית-הקפה בפג'ה, את פרדס אבו-לבן ואת פרדס כפר סירקין, שבהם נהרגו ערבים, מתוך כוונה להרתיע ערבים אחרים ממעשי-רצח.

יש לתעב צביעות כזו.

אנחנו אומרים במפורש: לא תמיד אפשר להבחין. המכות שלנו היו מכוונות ותהיינה מכוונות נגד מרכזי הפורעים הידועים. אבל יש ונופלים גם אנשים חפים מפשע. על כך יש להצטער. אבל אין ברירה, אם לא לוותר לחלוטין על הגנה אקטיבית - ויתור הנושא בחובו סכנת כליה לכולנו.

מלחמה היא. מלחמה אכזרית הפוגעת בעיקר באוכלוסיה האזרחית. ארורה מלחמה כזאת וארור מי שכפה אותה עלינו. אנו צריכים לקצרה ככל האפשר כדי להבטיח שלום גם לאזרחים העברים וגם לשכנינו הערבים. את זאת אפשר להשיג רק על-ידי התקפות על קני המרצחים. והצבועים, שהתלחשו ביניהם כי עוד יום-יומיים והם ימחו חמישים כפרים ערביים ממש, הצבועים הללו בל יטיפו מוסר ללוחמים. תועבה כפולה היא.