כיבוש דיר-יאסין

כרוזים
פורסם בתאריך:
ב' ניסן התש"ח, 11 באפריל 1948
מתוך:
במחתרת כרך ד' ע"מ 274-276
נושאים:
מחתרות - אצ"ל, דיר יאסין, הגנה, לח"י, פלמ"ח. שלמות המולדת - ירושלים
בשידור זה של תחנת הרדיו המחתרתית "קול ציון הלוחמת" מתאר האצ"ל את הפעולה שביצע ביחד הלח"י שבמהלכו נכבש הכפר דיר יאסין.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 כבוש דיר-יאסין

שמעתם בליל שבת את ההודעה הרשמית של מפקדת ה"הגנה". שמעתם על כבוש הקאסטל. אך מאומה לא שמעתם על כבוש הכפר דיר-יאסין. מאומה לא שמעתם כיצד התפתח קרב אדיר, שבו השתתפו, זו הפעם הראשונה, חיילי אצ"ל, חיילי לח"י וחיילי הפלמ"ח. אכן אין גבול לצרות העין של קטני המח, שהופקדו על ניסוח ההודעות "הרשמיות". אך צרות העין לא תמחה עובדות, עובדות שנכתבו בדם, ונחתמו בנצחון ובכבוש.

והנה נשדר לכם את תוכן ההודעות שהגיעו אלינו באלחוט ממפקדת הארגון הצבאי הלאומי בירושלים.

הודעה מס' א', שהגיעתנו אתמול בשעות הצהרים:

פלוגות קרב שלנו ושל לוחמי חרות ישראל התקיפו וכבשו הבוקר את הכפר הערבי דיר-יאסין שממערב לירושלים בדיר-יאסין התרכזה כנופיה חזקה שהטרידה בצליפה את השכונות העבריות במערב העיר. לפי הידיעות שנתקבלו, הגיעה תגבורת של חיילים עיראקיים וסוריים, שתפקידם היה להסתער על השכונות העבריות. בשעה שתים בלילה יצאו חיילינו בארבעה ראשים לעבר דיר-יאסין. לאחר שהיחידות הגיעו למטרות שנקבעו מראש, ניתן אות ההתקפה, בשעה ארבע ושלשים לפנות בוקר. למרות האש הכבדה שניתכה על חיילינו מצד האויב, אשר נמצא בעמדות מבוצרות, התקדמו יחידותינו בסדר צבאי וכבשו בסערה את רוב עמדות האויב. לאחר שפונו הנשים והילדים, פוצצו הביצורים ועשרות אנשי האויב נקברו מתחת למפולות. בשעת ההתקפה נמסרה הודעה ברמקול שעל הנשים והילדים לעזוב מיד את המקום ולמצוא מקלט במדרונות ההר. נשים וילדים רבים הצילו על-ידי כך את נפשם. הקרב נמשך. שתי מכוניות משורינות שלנו שהתקדמו לתוך הכפר נתקלו בתעלה בעומק של מטר וחצי ונעצרו בדרכן. יחידת חפרים שלנו הצליחה אחרי עבודה מאומצת לסתום את התעלה למרות האש הבלתי פוסקת שניתכה עליה מצד האויב. בקרב פנים אל פנים שהתפתח בתוך הכפר, כבשו חיילינו בית אחר בית והצליחו להשתלט על הכפר כולו. שרידי הכנופיות שברחו בבהלה התבצרו בבית הנמצא במרחק מה מן הכפר עצמו, בדרך לקאסטל. בינתיים הגיעה תגבורת ערבית גדולה. מעין-כרם הגיעה כנופיה שכבשה עמדה על רכס הר מול יפה-נוף והמטירה אש ממכונות יריה כבדות. בשעה שיריות אלו נמשכות הצטרפו ליחידות הקרב של אצ"ל ולח"י יחידות הפלמ"ח, וכולם, חיילי אצ"ל, לח"י ופלמ"ח נלחמו שכם אל שכם נגד האויב המשותף. במשך כל שעות הקרב קויים קשר סדיר בין הבסיס והיחידות בחזית. נשלחה תגבורת באנשים, ציוד ומזון. אבידותינו עד כה: שני הרוגים ושלשה פצועים קשה ומספר פצועים קל. אבידות האויב עד כה, לפי אומדנא זהירה, עשרות הרוגים. משורין של מגן דוד אדום נכנס לקוו האש והוציא את הפצועים. חיילינו לקחו בשבי אנשי כנופיות שהובאו לבסיס.

על הודעה זו, שנמסרה אתמול בשעה 11.50, באו על החתום המפקדות של הארגון הצבאי הלאומי ושל לוחמי חרות ישראל בירושלים.

בשעה 19.00 (7 בערב) נתקבלה הודעה נוספת המסכמת את מהלך הקרב, וזו לשון ההודעה השניה מירושלים:

הכפר דיר-יאסין נכבש כולו ונמצא בידינו. סיכום האבידות שלנו ארבעה הרוגים, ארבעה פצועים קשה, עשרים ושמונה פצועים קל. עד עכשיו ספרו מאתים וארבעים הרוגים ערביים. הקרב - ממשיכה ההודעה - היה על כל בית. לקחנו שבויים. התחייבנו להחזיק בכפר 48 שעות, אחרי כן נמסרהו ל"הגנה".

הבאנו לכם הודעות קצרות על מהלך הקרב במבואות ירושלים. הודעות אלו מספרות יותר ממאמרים ארוכים. הן מספרות על רוח קרב, על כושר ארגון וביצוע, על ידיעת טקטיקה צבאית, על הסתערות אדירה, על קרב פנים אל פנים, על כבוש ונצחון. הן גם מספרות על אחוות אחים, על אחוות הנשק העברי. בחזית הירושלמית עמדו כל הכוחות העבריים, בלי הסכמתם של מנהיגי הפירוד ואף נגדם. ברית דמים, ברית כבוש ונצחון, נכרתה בין חיילי אצ"ל, לח''י וחיילי הפלמ''ח בירושלים. זוהי הדרך לנצחון. זוהי הדרך לשחרור ירושלים. זו הדרך לשחרור המולדת כולה.