התתקבל ההצעה האמריקאית?

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
י"ג אדר ב' התש"ח, 24 במרץ 1948
מתוך:
במחתרת כרך ד' ע"מ 252-254
נושא:
אישים
בשידור זה של תחנת הרדיו המחתרתית "קול ציון הלוחמת" טוען מפקד האצ"ל כי בעוד הסוכנות היהודית סבורה כי תכנית החלוקה תתממש, שגריר ארה"ב מציע תוכנית נאמנות אשר תבטל את תכנית החלוקה אשר תעלה באסיפה הקרובה של האו"ם.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 התתקבל ההצעה האמריקאית?

מנהיגיכם, חשוכי המחשבה הפוליטית, טוענים: החלטת ארגון האומות המאוחדות, על חלוקת ארץ-ישראל לשתי מדינות, שרירה וקיימת ולפיה נפעל.

והמציאות הפוליטית מה היא אומרת.

הצעת אמריקה למועצת הבטחון לקרוא לאסיפה כללית חדשה של האו"מ תתקבל כפי שמתקבלות כל ההצעות האמריקאיות במועצת הבטחון: ברוב קולות מכריע. רוסיה לא תוכל להפעיל את זכות הוויטו שלה, מאחר שההצעה תנוסח כהצעה "פרוצידוראלית". אך גם אם יהיה דיון מיוחד סביב בעיה זו, תכונס האסיפה הכללית בהסכמתן של רוב חבריה, ששוב אינה מוטלת בספק. מליאת האו"מ המיוחדת תיקרא במשך שבועות מספר. רק ששת הקולות של הגוש המזרחי ואולי קולותיהן של גוואטימלה ואורוגוואי, יורמו נגד ההצעה האמריקאית, המבטלת את ההחלטה מיום ה-29 לנובמבר. הצעת אוסטין להנהיג בארץ-ישראל "משטר נאמנות", הנותן לגוש המערבי שליטה צבאית מוחלטת בארץ-ישראל, תתקבל, כפי שמתקבלות כל ההצעות האמריקאיות באסיפה הכללית של האו"מ: ברוב של שני שלישים ולמעלה מזה. בעוד שבועות מספר תבוטל, איפוא, החלטת החלוקה של ה-29 לנובמבר. היא תבוטל "באורח חוקי" ולפי כל דקדוקי "המגילה". לא יהיה מקום לערעור פורמאלי. גם פרלמנטים משנים החלטותיהם. גם קונסטיטוציות משתנות. וההחלטה האחרונה היא המחייבת, היא "החוק".

על כן, אך דברי כסל משמיעים מנהיגיכם באמרם כי הם יישארו "נאמנים להחלטת ארגון האומות המאוחדות". בעוד שבועות מספר לא יהיה עוד למה להיות נאמן. ביתר דיוק, בעוד שבועות מספר - אם לא נפעל בינתיים - תתבטא הנאמנות לארגון האומות המאוחדות ולהחלטותיו, בהשלמה עם "משטר נאמנות", שמשמעותו שלטון כבוש וכריתת חרותנו.

מפני כניעה זו הרינו מזהירים את העם ואת הנוער, שטובי בניו נפלו לא למען "גיטו אוטונומי'', תחת כיבוש מחודש, אלא למען עצמאות לאומית ושיבת-ציון. התבוסנות כבר מרימה ראש. "מנהיגים" שונים כבר רמזו שיקבלו את ה"סידור החדש" אם תינתן מכסת עליה מוגדלת. "הארץ" הימני ו"משמר" השמאלי קוראים להימנע "מצעדים פוליטיים פזיזים". הם מסתירים מפני האומה את העובדה כי אם הצעד הפוליטי המכריע, כלומר הקמת ממשלה עברית רבונית, לא ייעשה במשך השבועות הקרובים, ואם לא נתאזר למלחמת תנופה - עמוד נעמוד בפני עובדה קיימת. נושלך לגיטו בתוך בסיס אנגלו-אמריקאי. ובתור שוכני גיטו נוכנס למלחמת העולם השלישית.

נוער עברי, הלשם כך נצטווית על-ידי מנהיגיך לשפוך את דמך? הכריחם להקים את העצמאות, שבשמה קראוך לשדה הקטל. והיה אם שוב יבגדו ושוב ייכנעו - ופיהם מלא תירוצי כזב "פטריוטיים" - סלקם אחת ולתמיד וקח גורלך בידיך ומנע את רדתו של ליל שעבוד אפל על עמנו ועל ארצנו.