התחייבות להפסיק את ההעפלה

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
י"ח כסלו התש"ח, 1 בדצמבר 1947
מתוך:
במחתרת כרך ד' ע"מ 123-124
נושאים:
מדינות - ארה"ב, בריטניה, ברית המועצות (רוסיה). מדיניות חוץ - המלחמה הקרה. מפלגות - מפא"י. אישים - משה שרת. מחתרות - עליה בלתי לגאלית. מורשת ישראל - שואה
בשידור זה של תחנת הרדיו המחתרתית "קול ציון הלוחמת" מבקר מפקד האצ"ל את הסוכנות היהודית ואת האחראי שלה על יחסי חוץ, משה שרת, על כך שבמקום להשיב לטענות האבסורדיות של הבריטים על כך שהרוסים שולחים סוכנים חשאיים דרך אוניות המעפילים החליט משה שרת להתחייב להפסיק את ההעפלה, אשר מהווה כדבר חיוני כדי לעזור ליהודי אירופה ולהשיבם למולדת. כרוז זה פורסם בסביבות חודש דצמבר
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 התחייבות להפסיק את ההעפלה

הפרשן האמריקאי ווינטשל הודיע, כי מר משה שרתוק התחייב בפני הממשלה האמריקאית להפסיק את ההעפלה ממרכז אירופה וממזרחה.

בווין - כך כתב הפרשן - שכנע את מארשאל כי באניות המעפילים באים "סוכנים רוסיים" ומארשאל הזהיר את "מיניסטר החוץ" היהודי מפני התוצאות החמורות של המשכת ההעפלה והעליה מן המדינות הידידותיות לברית-המועצות.

העובדה שההעפלה הופסקה ושתי האניות, העוגנות בנמל הרומני קונסטנצה, עדיין לא הפליגו, באה לחזק את הודעותיו של הפרשן האמריקאי.

אם הללו נכונות במלואן, הרי שאנו עומדים בפני חזיון של כניעה לסחיטה ושל הפקרת אחים שלא היה כדוגמתו, אלא בגיטאות פולין.

השמעתם? בווין הודיע למארשאל, כי בין המעפילים ישנם סוכנים סוביטים. ואילו המיניסטר המפא"יי שלכם לא מצא כל תשובה אחרת, אלא להרכין ראש ולהבטיח לנתק את מסילת החיים של אחינו הרעבים, החסרים קורת גג, הזועקים אלינו: הצילונו. אכן, כגודל השקר הבריטי, כן עומק החרפה היהודית.

אין זו הפעם הראשונה שהמשעבד השטני מספר לעולם על ניצול העליה היהודית לשליחת "סוכנים זרים". הוא ספר זאת בימי המלחמה העולמית.

הוא לא בוש לטעון, כי בין המעפילים מאירופה נמצאים סוכניו של היטלר. בעזרת טענה פרובוקטיבית זו "הצדיק" את נעילת השערים, את גרוש המעפילים, ורצח, ועזר לרצוח, את ששה מיליון היהודים. עתה הוא מנצל את הפסיכוזה האנטי-סוביטית שהשתררה באמריקה.

הפרובוקטורים הנאצו-בריטיים הללו, מי אינו יודע, כי שקר בפיהם? וכי הם, השולחים את מרגליהם לכל מדינות תבל אינם יודעים, באיזו דרך נשלחים מרגלים וסוכנים? האם למעצמה הסובייטית האדירה אין דרך אחרת להעברת סוכנים - אם היא מעונינת בכך - אלא באניות מעפילים שלנו?

אם המדינות הקשורות קשרי ידידות עם ברית-המועצות מסייעות בידינו להביא את אחינו למולדת - הרי הן עושות פעולה הומניטרית הראויה להכרה לא רק של עמנו, אלא של כל איש שוחר חופש. ואין שום גורם הרשאי להתערב במפעל הצלה זה. ואין שום איש או מוסד בישראל הזכאי להכנע לסחיטה הפרובוקטיבית של האויב. כי בנפשנו הדבר. אחינו במרכז אירופה ובמזרחה אחינו הם, המייחלים לגאולה וזקוקים להצלה. הנפקירם מפני שלמשה שרתוק אין העוז לומר למארשאל את האמת? הנפקירם, כדי למצוא חן בעיני מיניסטר אמריקאי? הזוהי העצמאות שלנו? הנתחיל את הקמת המדינה מהשתעבדות משפילה הקשורה בהפקרת אחים נפשעת?

(שודר בקול ציון הלוחמת)