המצב בארץ ומועצת הבטחון

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
ו' אב התש"ז, 23 ביולי 1947
מתוך:
במחתרת כרך ג' ע"מ 221-222
נושאים:
מדיניות חוץ - או"ם. מחתרות - המנדט הבריטי
בשידור זה של תחנת הרדיו המחתרתית "קול ציון הלוחמת" טוען מפקד האצ"ל כי בעוד האו"ם יכנס את האסיפה הכללית באו"ם ויחליטו החלטה כלשהי שלא תתממש בפועל, המלחמה בין המחתרת לבריטים תמשיך. זאת מכיוון שהבריטים ממשיכים להפר את הנחיות האו"ם. המצב שהמלחמה יצרה דורש לפי חוקת האו"ם את התערבותה של מועצת הבטחון לפני החלטה על פתרון הסוגייה, אך לבנתיים לא נמצאה מדינה אחת שהעלתה במועצת הבטחון את המלחמה בארץ.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 המצב בארץ ומועצת הבטחון

יעברו חדשים עד שתתכנס האסיפה הכללית של ארגון האומות המאוחדות ותקבל החלטה כלשהי, אשר בוודאי לא תוצא אל הפועל. ובינתיים תהיה מלחמה בארץ ישראל. תהיה מלחמה והיא תלך ותגבר. חזרנו והזהרנו, כי האויב לא יזכה בשביתת נשק חד-צדדית. ומאחר שהוא הפר את קריאת או"ם, הן בארץ עצמה והן ליד חופיה, אין עוד תקווה ל"הפוגה" בפעולות המלחמתיות. הכה נכה באויב בכל שעת כושר, בכל זמן שנקבע, ובכל מקום שנבחר.

חושבנו, כי מצב כזה, שנוצר בארצנו, דורש, לפי חוקת ארגון האומות המאוחדות, את התערבותה של מועצת הבטחון, עוד בטרם תקבל האסיפה הכללית החלטה תיאורטית ביחס ל"פתרון" השאלה. התימצא מדינה, שתעלה את בעיית המלחמה בארץ ישראל על סדר היום של מועצת הבטחון?

(שודר בקול ציון הלוחמת'