המוני ראשון לציון באו להאזין לדברי מנחם בגין

מאמר עיתון: חרות
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
ב' אב התשי"ט, 6 באוגוסט 1959
מתוך:
עמוד 1
נושאים:
משפט - אי ציות, עליונות המשפט, צדק. זכויות אדם - אלימות משטרתית, זכויות הנאשם, עינויים. ממשל - בחירות. חירות האדם - חירות הפרט. מורשת ישראל - מלחמת אחים
העיתון מדווח על אסיפת בחירות של "חרות" ב-5 באוגוסט 1959 בראשון לציון. בעקבות המאורעות האחרונים בוואדי סאליב ובמגדל העמק קורא בגין שלא ירים יהודי יד על אחיו (בהתייחסו להכאת שוטרים). יחד עם זאת יוצא בגין נגד היחס החריף והלא הוגן של שופטי חיפה למתפרעים.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

[...]

כל מאוויינו היו מימים ימימה שהיהודי לא ירים יד על אחיו, בן עמו. אזרח או לובש מדים בן עמך הוא. אל תכהו ואל תפגע בו וחינוך יהודי ואזרחי זה נוסיף לתת לכל בני עמנו בכל התנאים. אולם חובה אזרחית עלי להעיר שתי הערות על רקע המאורעות בימים אלה:

ראשית, קראתי הבוקר כי אסירים בהופיעם בפי כס המשפט התאוננו על כך, כי הם הוכו על ידי המשטרה. ידידי ואני עוררנו בעיה זו שהיא מהחמורות ביותר בחיינו הבוקר בועדת חוקה, חוק ומשפט. והיועץ המשפטי הבטיח לערוך חקירה בתלונה זו. אני מקוה שהיא תערך ללא כל דיחוי, ואם יתברר כי אמת היא התלונה, תוסקנה כל המסקנות כלפי המכים במדים. אנו תובעים מכל אזרחי המדינה יחס כבוד לחוק ולשמוריו. אולם אף השוטרים חייבים לזכור, בכל התנאים את חובתם האנושית – שום דבר בעולם אינו מצדיק הכאת אסיר על ידי שוטר. התעללות היא!

שנים: קראתי על מהלך המשפט המוקדם בחיפה ובצער רב עלי לקבוע כי על פי הדו"חים בעתונות מי שישב בדין שם, השמיע הערות לגלגניות על חשבון העצורים או אחד מהם.

כל העם יודע כי מאז קום המדינה קראנו לכבד את המשפט העברי ולהאמין בעצמאותו, בישרו ובצדקתו. דוקא משום כך יש לנו הזכות, עם כל הכבוד, אך גם עם כל הצער להעיר לכבוד השופט או השופטת בחיפה שהתנהגותה בדיון ההוא אינה ראויה לבית משפט בישראל.