הודעתה הרשמית של ממשלת ישראל בדבר הפצצת הכור הגרעיני העיראקי

ספר
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
ה' סיון התשמ"א, 7 ביוני 1981
מתוך:
בגין; - עמוד 132
נושאים:
בטחון - הפצצת הכור העירקי, טוהר הנשק, יכולת גרעינית, מרוץ חמוש, נשק להשמדה המונית, צבא. ממשל - ממשלה
הודעת ראש הממשלה מנחם בגין על התקיפה של הכור הגרעיני בעיראק. בגין מסביר את הסיבות לתקיפה, וכן מבהיר כי נעשו צעדים למנוע פגיעה בנתינים של מדינות אחרות.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 

ביום א', 7 ביוני, יצא חיל האוויר הישראלי לתקוף את הכור האטומי אוסיראק, אשר ליד בגדד. טייסינו מילאו את משימתם בשלמותה. הכור הנרס כליל. כל מטוסינו שבו בשלום לבסיסם.

הממשלה מוצאת לחובתה להסביר לדעת הקהל הנאורה על שום-מה החליטה על המבצע המיוחד הזה:

זמן רב אנו עוקבים בדאגה עמוקה אחרי הקמת הכור האטומי אוסיראק. ממקורות אשר מהימנותם אינה מוטלת בספק, למדנו כי הכור נועד, על אף ההסוואה, לייצור פצצות אטומיות.

המטרה לפצצות אלה היתה ישראל. על כך הודיע במפורש שליטה האכזרי של עיראק לאחר שהאיראנים פגעו בשעתם, במידה קלה, כור. סאדאם חוסיין ציין כי לשווא ניסו האיראנים לתקוף את הכור, מאחר שהוא מקודם נגד ישראל בלבד.

הפצצות האטומיות אשר כור זה היה מסוגל לייצר, אם מאורניום מועשר ואם מפלוטוניום, היו מסוגה של הפצצה שהוטלה על הירושימה.

כך הלכה ונוצרה סכנה קיומית לעם ישראל.

ושוב, ממקורות מהימנים ביותר, נמסרו לנו שני תאריכים להשלמת הכור ולהפעלתו. אחד: ראשית יולי 1981; השני: ראשית ספטמבר 1981. במילים אחרות, בעוד זן קצר היה הכור העיראקי מופעל ו'חם'.

בתנאים אלה לא היתה יכולה שום ממשלה בישראל להחליט על הפצצת הכור. תקפיתו היתה גורמת לגל אדיר של רדיואקטיביות קטלנית לעבר העיר בגדד, ורבבות תושבים חפים מפשע היו נפגעים. היינו נאלצים אפוא להתבונן מתוך פאסיביות בתהליך ייצור הפצצות האטומיות בעיראק, אשר רודנה לא היה מהסס כלל להטילן על ערי ישראל ועל ריכוזי אוכלוסייתה. לפיכך החליטה ממשלת ישראל לפעול ללא דיחוי נוסף, כדי להבטיח את שלומו של עמנו.

התכנון היה מדויק. המבצע נקבע ליום א' מתוך הנחה כי 100 עד 150 המומחים הזרים שהיו פעילים בכור, לא יימצאו בו ביום המנוחה הנוצרי. הנחה זו הוכחה כנכונה, שום מומחה זר לא נפגע.

שתי ממשלות אירופיות סייעו בידי הרודן העיראקי, תמורת נפט, בייצור נשק אטומי. אנו שבים וקוראים להן לחדול ממעשה נורא, אנטי-אנושי זה.

אנחנו בשום תנאי לא נרשה לאויב לפתח נגד עמנו נשק להשמדה המונית.

נגן על אזרחי ישראל, ובעוד מועד, בכל האמצעים העומדים לרשותנו