ההעפלה והמלחמה

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
ט' אדר התש"ז, 1 במרץ 1947
מתוך:
במחתרת כרך ג' ע"מ 37-38
נושאים:
מחתרות - אצ"ל, הגנה, עליה בלתי לגאלית. ריכוז האומה - שיבת ציון
בכרוז זה טוען מפקד האצ"ל כי בואה של אניית בן הכט (על שם התסריטאי והסופר היהודי בן הכט) שם קץ להתרברבות של ארגון ההגנה אשר התיימרה להיות הארגון הבלעדי שפועל במישור זה. בגין מתייחס לאמירתם של מנהיגי העם ש"המעפילים יעפילו" כסיסמא ריקה מתוכן. כי עד שלא יפתחו שערי הארץ המעפילים אינם יגיעו למולדתם. הכרוז התפרסם בסביבות סוף חודש מרץ 1947
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 ההעפלה והמלחמה

בואה של האניה "בן-הכט"[1], על שש מאות מעפיליה מכל הזרמים, שם קץ לעלילותיהם ולהתרברבותם של המתימרים להיות בעלי המונופולין על ההעפלה.

ההעפלה - שאנחנו היינו יוזמיה ומארגניה הראשונים, בזמן שאחרים קללוה כ"אנרכיה" - תימשך. אולם בניגוד למתחמקים, לא נשכר את העם באופיום הסיסמא: "המעפילים יעפילו". כי האמת היא, שהמעפילים מעפילים אך אינם עולים. הם מגורשים על-ידי המשעבד בחוזק יד לאיי הגזרה ומשם הם מובאים קבוצה-קבוצה במסגרת של מיכסת בווין הארורה.

ההעפלה - ויהיה מארגנה אשר יהיה - היא חזיון היסטורי, המגלם ומוכיח את הכמיהה הבלתי מנוצחת של המוני העם למולדת. היא גם סוללת את הדרך בפני כחות השחרור, שיסתערו, בבוא היום, על חופי המולדת ודרוכים לקרב יתנו יד ללוחמים בחזית מבפנים. אולם אסור להטעות את העם. בתנאים הקיימים אין ההעפלה עליה חפשית ואין בכחם של מעפילים מחוסרי מגן לפרוץ את השערים.

את השערים נפרוץ ואת המולדת נשחרר במלחמה משולבת של שבי ציון, לוחמיה ובוניה.

המעפילים יעפילו - והלוחמים יילחמו.

זוהי הדרך. ובה נלך.


[1] על שמו של מר בן-הכט, הסופר והמחזאי האמריקאי, אחד מטובי הידידים של המחתרת הלוחמת ומראשי הליגה למען ארץ-ישראל העברית.