ההודעה הרשמית הראשונה של בריטניה על יציאתה האפשרית מארץ-ישראל

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
ט"ז אלול התש"ז, 1 בספטמבר 1947
מתוך:
במחתרת כרך ד' ע"מ 11-12
נושאים:
מדיניות חוץ - או"ם. שלמות המולדת - ארץ ישראל השלמה. מדינות - בריטניה. מחתרות - המנדט הבריטי, עליה בלתי לגאלית. תפוצות - יהדות התפוצות. מורשת ישראל - שואה. ריכוז האומה - שיבת ציון
בכרוז זה טוען מפקד האצ"ל כי בריטניה בהודעתה על נסיגה אפשרית מארץ ישראל מנסה ללחוץ על האו"ם להקים מדינה נוספת (כמו ירדן) תחת נאמנות בריטית וכי הארגון ימשיך להילחם נגד השלטון הבריטי עד שיוציאו את כל כוחותיהם מארץ ישראל. כרוז זה פורסם בסביבות סוף חודש ספטמבר 1947.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

 ההודעה הרשמית הראשונה של בריטניה על יציאתה האפשרית מארץ-ישראל

ביום ה-28 בספטמבר 1947 הודיע שר המושבות הבריטי קריץ'-ג'ונס, כי, אם האו''מ לא ימצא פתרון מוסכם על-ידי היהודים וכן על-ידי הערבים, תהיה בריטניה מוכנה להתחיל בהוצאת הצבא ודאדמיניסטרציה מארץ-ישראל.

בריטניה הנאצית הודיעה, כי היא תהא מוכנה "לתכנן תכניות לפנויה של ארץ-ישראל".

בריטניה מרמה.

היא חותרת לקראת הטלת "פתרונה" היא לשאלת ארץ-ישראל-פתרון שכמוהו כשעבוד, פזור וכלייה לעמנו. בריטניה מנסה להפחיד את הרוב באו"מ, כדי לסחוט ממנו הסכמה לתכניתה: להקמת ממשלת קוויזלינגים בריטיים, אשר לחסדה יוסגרו היהודים בארץ-ישראל. הדברים שסגן מיניסטר החוץ הסובייטי וישינסקי השמיע בקשר עם הצהרתו של קריץ'-ג'ונס לא היו דברי אירוניה. הם משקפים את הכוונה הבריטית האמיתית.

שבוע אחרי קבלת החלטת הפנוי העמידו הכובשים הנאצו-בריטיים אולטימטום למעפילי "יציאת אירופה": לוותר על זכותם לשוב למולדת, או - למות ברעב. שבוע אחרי החלטה זו החלו הבריטים לקדוח נפט בנגב. יום אחרי ההצהרה של מיניסטר המושבות ערכו שודדי הים הבריטיים מרחץ-דמים חדש בספינות מעפילים וגרשום בחוזק יד מחופי המולדת. משטר הדכוי נמשך. מעשי האיבה נגד עמנו לא הופסקו אף ליום אחד.

בריטניה מרמה.

היא רימתה בתככיה והצהרותיה את עמנו ואת העולם כולו במשך חצי יובל שנים, והביאה להשמדתם של ששה מיליון יהודים-היא לא תצליח עוד במעשי הרמיה השפלים. אנו, הארגון הצבאי הלאומי, נוסיף להלחם בכובשים הנאצו-בריטיים ושום בצורים לא יעמדו להם. אנו נלחם לשחרור ארצנו עד אשר הכובשים הבריטיים ירדו באמת לאניותיהם, כדי לחזור למולדתם. ואחינו הגולים יעלו מארבע כנפות הארץ על אניות הפדות, כדי לשוב למולדת המשוחררת והשלמה.

הא בהא תליא.

הארגון הצבאי הלאומי

בארץ-ישראל