הגזענות של "השומר הצעיר"

כרוזים
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
י"ד שבט התש"ז, 4 בפבואר 1947
מתוך:
במחתרת כרך ב עמוד 345
נושאים:
תיקון החברה - אפליית יהודי מדינות ערב. מורשת ישראל - מלחמת אחים
בכרוז זה מאשים בגין את ארגון "השומר הצעיר" בגזענות ומתייחס בחומרה לעובדה שהנהגת ארגון זה לא גינתה את ההתנפלות של חברי התנועה על קבוצת צעירים יוצאי תימן.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

הוקעה הסתה למלחמת אחים

הגזענות של "השומר הצעיר"

השומר הצעיר הסתבך בעסק ביש. חבריו בנתניה התנפלו על קבוצת צעירים וצעירות מיוצאי תימן - עברים יוצאי תימן ולא "תימנים" - והכום באכזריות, האופיינית לרשעים פחדנים, המכים את רעיהם ורק את רעיהם. סיבת ההתנפלות היתה, שלמכים נאמר, כי חברם הוכה קודם לכן ע"י "תימני". דבר זה הספיק לאנשי הפרוגרס ורודפי הצדק, כדי לכלות את חמתם על ראשם של יוצאי תימן אחרים.

הנהגת "השומר הצעיר" היתה חייבת להעניש את חבריה המוסתים, אך היא לא עשתה זאת. "בעלי ההסקה המרכזית" לא יבקשו, כמובן, סליחה מ"תימנים" מוכם. וכך הגיע לתגובותיהם של יוצאי תימן במקומות אחרים של הארץ. אז נקטו המסיתים מן "השומר הצעיר" שיטה, שאף היא אופיינית לפחדנים גאוותנים. הם ניסו להטיל את האחריות, על התוצאות העגומות של פשעם הכפול, - עלינו. אך הנסיון לא הצליח. אין לנו ריב עם ה"שומר הצעיר". עמדתנו לתנועה זו ידועה. למנהיגיה, המחפים במלל "מהפכני" את התרפסותם בפני הגוי השליט, אין אנו יכולים אלא לבוז. ואילו חברי "השומר הצעיר" יילחמו שכם אל שכם אתנו למען העם והארץ. חלק מהם כבר עושה זאת.