ברכה לעם האמריקני

מאמר עיתון: חרות
מאת:
מנחם בגין
פורסם בתאריך:
י"ח תמוז התשי"ח, 6 ביולי 1958
מתוך:
עמוד 1
נושאים:
מדינות - ארה"ב, בריטניה. חירות האדם - חירות הפרט
דיווח מסופו של נאום של בגין בכיכר מוגרבי, שניתן באותו היום וסוקר בכתבה אחת, ובו נוסח ברכה שאמר בגין לעם האמריקאי לכבוד של יום העצמאות האמריקאי.
ציטוטים נבחרים מהמאמר חיפוש חדש

לפני 182 שנים מרדו 13 המושבות של אמריקה הצפונית בשלטון הדכוי של ג'ורג' ה-3 ותוך התקוממותן המזויינת הכריזו על עצמאותן ועל האמונה בחרות האדם. במלחמתם של המתישבים נעשו מעשי גבורה רבים וניתנו קרבנות כבדים. למלחמה זו – נגד השלטון הנכרי – קרואים האמריקאים, ובצדק, בשם מלחמת השחרור.

לעם האמריקאי, הנלחם על חרותו, היה עולה גרדום אחד. שמו: נתן הייל. הוא נתפס ע"י הבריטים, נאשם ברגול והוצא להורג בתליה. לפני מותו השמיע את הפסוק הבא: "מצטער אני שאין לי אלא חיים חד פעמיים, כדי לתיתם למען עמי". מאז, כל בני אמריקה מרכינים ראשיהם לפני עולה-הגרדום שלהם האחד והיחידי...

בברכנו את העם האמריקאי, לא נסתיר כלל, כבני-חורין, כי ריב קשה לנו עם המדיניות האמריקאית במזרח התיכון. מדיניות זו היא שהצילה ממפלה בלתי נמנעת ומזריקה לאשפתות ההיסטוריה רודן, שהוא המכשיר לחדירה הקומוניסטית באזור כולו והוא המסוכן באויבי ישראל עד עצם היום הזה.

אולם, עצם יצירתן של ארצות הברית של אמריקה, היא אחת מיצירות הפלא בהיסטוריה האנושית, המוכיחה כי חרות האדם לא תימוט לעולם. אמריקה היא שהצילה את העולם מהשתלטות השטן הטבטוני ואלמלא היא, היה יורד בימינו לילה אדום – אפל ואדום – לא רק על אירופה אלא על האנושות כולה. ביום העצמאות של ארצות הברית נאחל איפוא לעם הגדול הזה שגשוג, צבירת כוח, הגברת המדע ומדיניות נבונה – למענו ולמען כל בני החורין ברחבי תבל.